Субота, 05.07.2025, 13:02
Вітаю Вас Гість | RSS

Персональний сайт вчителя біології            Подзізея Б.А.

Категорії розділу
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог файлів

Головна » Файли » Мої файли

Інтелектуальні заходи
01.02.2016, 13:33

Правила та технічне забезпечення

Грає команда учнів 10 – 11 класів. Ведучий задає питання яке вибрали самі учасники шляхом жеребкування. В нашому випадку, за допомогою дзиґи, та 12 конвертів з різними питаннями. На обговорення і знаходження відповіді команді дають 1 хвилину, після чого капітан команди має вирішити хто буде відповідати. Якщо відповідь правильна команді нараховують один бал, якщо ні бал отримують їхні суперники, в нашому випадку, ці хто підготував запитання. Гра іде до шести балів.

         Для гри потрібне таке технічне забезпечення:

  • ігровий стіл
  • дзиґа
  • дванадцять конвертів з запитаннями
  • для деяких питань чорні скрині
  • можливо інші матеріалі потрібні в контексті питання
  • секундомір

картки з цифрами, два комплекту від 0 до 6

 

Питання для гри

 

 

  1. Термін Арктика походить від грецького слова Арктос, що означає «ведмідь», так давні греки називали далекі невідомі їм північні землі.

Поясніть про яких ведмедів йде мова?

Відповідь: мова йде про сузір'я Велика та мала ведмедиці, отже Арктика країна під ведмедями. Про існування наприклад білих ведмедів, стародавні греки, ще нічого не знали, адже їхні кораблі не плавали так далеко на північ.

 

 

  1. Основні прикладні методи біологічних досліджень, це спостереження та експеримент. Проте сьогодні існує галузь біологічної науки, відносно якої неможливо використати ні спостереження ні експеримент, просто тому, що немає над чим спостерігати чи ставити експеримент. Ця наука називається ксенобіологія, «Ксенос» з – грецької чужий, інший.

Поясніть, що вивчає наука Ксенобіологія?

 

Відповідь:  Ксенобіологія вивчає іншопланетні форми життя, це поки – що повністю теоретична, можна сказати віртуальна галузь біології, адже судити про життя на інших планетах ми можемо виключно за життям на планеті земля.     

 

 

  1. В країнах Середземномор’я росте рослина, російська назва якої Держи – дерево, французька назва деяких видів Африканських акацій на нашу мову перекладається як зачекай трішки. Чому?

Відповідь: Обидві рослини дуже колючі і вибратися з їхніх заростей не

поранившись дуже важко і потрібно потратити багато часу. 

 

  1. У 1957 році на всесвітньому конгресі  ВОЗ (всесвітньої організації охорони здоров’я) було вирішено скоординувати зусилля лікарів світу на повну ліквідацію в природі вірусу натуральної віспи.

А у 1973 році в країнах східної Африки: Сомалі, Кенія, Ефіопія -  ВОЗ назначило нагороду 5 тис. доларів, яку в решті – решт так і ніхто не отримав. За що було обіцяно нагороду? Де зв’язок між цими двома подіями?

Відповідь: нагорода була назначена за повідомлення про випадки         захворювання на віспу, але таких випадків після 1973 зареєстровано не було, отже в період з 1957 – 1973 рік віспа була повністю ліквідована.

 

 

  1. Квіти Рафлезії Арнольді - найбільші квіти на планеті. Квіти багатьох рослин родини Протейних, характерних для Півдня Африки та Австралії і квіти родини хвилівникових поширеної по всьому світі, в тому числі в Україні,  мають, як правило, червоно – буре забарвлення. Росіяни його називають„ мясо – красное”. Всі квіти цих рослин мають неприємний запах. Чому?

Відповідь: Ці рослини пристосувалися для запилення падальними мухами або жуками – мертвоїдами. Тому вони мають колір і запах зіпсованого м’яса.

 

  1. Ще 15 – 20 років тому вважали, що мамонти загинули через   похолодання в епоху останнього зледеніння. Зараз доведено, що в Якутії вони дожили до XV століття. Отже, вони благополучно пережили зледеніння. Що ж  спричинило загибель мамонтів?

Відповідь: їх знищили люди, як і багато інших видів великих тварин

       (Тур, Тарпан та інші).

 

  1. Ось перед вами на фото Маслинної пальми, плоди якої використовують для видобування олії, це основна олійна культура країн західної Африки, її також вирощують в інших тропічних країнах. Тепер про технологію вирощування, дерева олійної пальми виростають і починають давати товарний урожай на п’ятому році після посадки на той час вони досягають висоти 6-8 метрів, плантацію використовують 20-25 років потім дерева викорчовують і садять знову, на тому самому полі. Хоча маслинна пальма росте і плодоносить до 60 років і навіть більше. Чому викорчовують дерева які здатні десятиліття плодоносити.

Відповідь: Пальми виростають настільки великими, що збирати врожай стає вкрай важко і врешті решт економічно невгодно тому коли дерево виростає на висоту понад 15 метрів його викорчовують.

 

  1. Ось перед вами на столі є три речі: тарілка, пляшка оцту і метал – свинець. Тепер увага питання, на думку деяких істориків ці речі стали причиною загибелі Риму.

Відповідь:  На думки деяких істориків однією з причин загибелі Риму було   широке використання римською знаттю свинцевого посуду і оцту- в якості приправи до їжі. Вам відомо, що окремі сполуки свинцю є отруйними, зоокрема і утворений від взаємодії оцтової кислоти і свинцю, ацетат свинцю. За свідченнями учених, отрута протягом ряду поколінь проникала в організм, отруюючи тіло і мозок, роблячи представників еліти розумово неповноцінними і фізично кволими. Саме це спричинило до занепаду і загибелі колись могутньої Римської імперії.

 

 

  1. В 1863 році в Парижі було вбито відомого лікаря, який спеціалізувався на акушерстві, приймав пологи. Вбивцю швидко знайшли,  в своє виправдання він сказав, що лише здійснив акт правосуддя, помстившись за смерть коханої дружини, в якої цей лікар приймав пологи, після чого породілля захворіла і померла.  Як доказ він привів одну з праць Луї Пастера. Як лікар був причетний до смерті породіллі?

Відповідь: на думку підсудного і Пастера,  лікар заразив породіллю мікробами, що викликало зараження крові (сепсіс), адже тоді лікарі, ще не використовували стерилізацію. Ось свідчення підсудного: «Лікар забруднив ланцет, випадково кинувши його на підлогу, після цього витер брудним рушником».

 

  1. Ось перед вами крило метелика (мал.). Воно шорстке на дотик і яскраво забарвлене як ви  бачите. Проте хіміки не можуть виділити з крил метеликів ні міліграма пігментів. Така ж сама ситуація і з пір'ям птахів. Ви знаєте, що багато видів тропічних птахів забарвлені дуже яскраво при повній відсутності в тканинах пера барвників. Проте, і крила метеликів і пір'я птахів виграє усіма барвами веселки. Чому? Поясніть цей факт.

Відповідь: Забарвлення крила метелика і птахів в цьому випадку визначаються не хімічним складом а мікроскопічною будовою і фізичними властивостями світла. Вам було сказано, що воно шорстке на дотик і має не рівну поверхню. Отже, мікроструктури крила при взаємодії зі світлом (причому вступають в дію процеси дифракції, дисперсії та інтерференції) розбивають біле світло на складові спектра, подібно до того як це відбувається при утворенні веселки, де цю роль виконують краплинки води. В вас в самому запитанні було дві підказки.

 

 

  1. В XIV століття зі 106 мільйонів загинуло 26- кожен четвертий. У зв’язку з цим люди покидали усе: будинки, майно, сім’ї, аби лише опинитися в іншому місці. Бувало, що люди, які покидали місто зустрічали біля воріт таких самих біженців з інших міст. Ця подія послужила основою для  написання  „Декамерона” Д. Бокаччо. Про що йдеться мова?

Відповідь: мова йде про епідемію чуми. В очах сучасників все було просто жахливим. Психологічний стан населення катастрофічний. Самим страшним було те, що ніхто не знав чим зарадити хворобі. Здавалося, що „пожежа” зупиниться лише тоді, коли не стане „дров” – людей. Внаслідок епідемії в Італії обезлюдніли  цілі провінції, в Смоленську  у 1387 році вціліло лише 10 чоловік.

 

  1. В класі земноводних 2500 видів тварин, з назви випливає, що вони прекрасно почувають себе у водному середовищі. Проте,  це стосується лише прісних вод. В той же час серед земноводних, на відміну від решти класів хребетних,  не має жодного виду, що проживає в морській воді. Чому?

Відповідь: в земноводних дуже ніжна шкіра.  В них відсутні засоби захисту від зневоднення при житті в солоній воді, адже гіпертонічний розчин солей морської води буде „відтягувати” воду з  тканин тіла земноводної істоти.

 

Категорія: Мої файли | Додав: Borka
Переглядів: 270 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук

Copyright MyCorp © 2025
uCoz