Тема заходу: Кліматичні зміни, глобальне потепління.
Навчальна мета заходу: Розглянути динаміку кліматичних змін нашого часу їх причини та можливі наслідки, в контексті діяльності людської цивілізації.
Виховна мета: Виховувати науковий світогляд, екологічний імператив мислення та свідомості учнів, дух суперництва, повагу до опонента.
Розвиваюча мета. Розвивати логічне мислення, вміння застосовувати знання в нестандартних завданнях, вміння працювати в команді.
Правила гри.
Грають дві команди по 6 чоловік в кожній. Питання задається одночасно обом командам. Відповідає та, яка перша знає відповідь, про свою готовність вони символізують натисканням кнопки торшера на своєму ігровому столі. На відповідь обом командам, дається 1 хвилина, якщо команда дала правильну відповідь вона отримує бал, якщо ні - хвилину отримує команда суперник. Кожне питання оцінюється в один бал. Гра іде до п’яти балів. Команда, яка набирає 5 балів вважається переможцем. Для вирішення спірних питань назначається журі.
Матеріали та технічне забезпечення.
- Два ігрові столи, зі скатертинами різного кольору.
- Два стільникові світильники з абажурами різного кольору, та інше електрообладнання.
- можливо інші матеріалі потрібні в контексті питання
- секундомір
- картки з цифрами, два комплекту від 0 до 5.
Питання для гри.
- За зменшення викидів парникових газів виступають багато міжнародних організацій, уряди багатьох країн, екологічні організації, громадські рухи і приватні особи. Проте найбільш послідовну політику в цьому напрямі намагаються проводити держави, що входять до Союзу малих острівних держав. (АОІ) – що включає Кірібаті, Мальту, Мальдіви, Маврикій, Трінідад і Тобаго. А тепер увага запитання назвіть причину, такої політики цього міждержавного об΄єднання.
Відповідь: Глобальне потепління загрожує підняттям рівня світового океану, відповідно ці держави перестануть існувати, їх території будуть затоплені.
- Їх раніше називали жіночими іменами, тепер використовують і чоловічі,
вони сповільнюють процес глобального потепління, адже формуючись над теплими водами океану забирають його енергію, але в той же час із розігріванням планети їх сила та частота виникнення зростає. Позаминулого року один з них на імення Катрін, "добре погуляв" на теренах США, особливо дісталося місту Новий Орлеан. Минулого року інший – Кирило, кілька днів "гостював" в Європі його силу відчули також і в Україні. Хто вони.
Відповідь: Урагани ( Приймається тайфуни, тропічні циклони, буревії)
- Вчені вважають, що процес глобального потепління призведе до зникнення з лиця планети цілих біомів (Великих ділянок Землі де розміщенні подібні біогеоценози та екосистеми) Наприклад зовсім зникне зона Арктичних та Антарктичних пустель з усім унікальним тваринним світом. Зона тундри. Проте на думку вчених один з біомів значно збільшить свою площу на планеті, і в не лише завдяки потеплінню, але й при допомозі людини, проте це важко вважати навіть слабкою втіхою, що це за біом.
Відповідь: Внаслідок глобального потепління та антропогенної діяльності значно збільшиться площа пустель.
- Деякі вчені припускають, що з підвищенням вмісту вуглекислого газу в
Атмосфері, має стати значно ефективнішим один з біохімічних процесів, який має нормалізувати вміст СО2 в атмосфері. Мало того, це на деякий час має покращити умови існування цілого царства живих організмів, та послабити продовольчу проблему. Що це за процес ?
Відповідь: Мова йде про фотосинтез, ефективність якого зростає з підвищенням вмісту вуглекислого газу. Відповідно рослини в такій атмосфері ростуть швидше, а врожайність с/г. культур підвищується.
5. Щодо причин кліматичних змін глобального характеру то тут виділяють дві їх групи, це по перше розвиток енергетики та промисловості, що сприяє збільшенню кількості парникових газів. А друга група причин, це зменшення можливості біосфери, щодо вилучення парникових газів з атмосфери.
Назвіть основний фактор з другої групи.
Відповідь: Це зведення лісів, адже скорочення їх площ призводить до того, що біосфера не може компенсувати вплив антропогенної діяльності на вміст вуглекислого газу в атмосфері.
6. Відомо, що за мільярди років існування біосфери живі організми вилучили з колообігу речовин і захоронили колосальну масу вуглекислого газу. У формі вугілля, нафти, вапняку тощо. Але ж вміст вуглекислого газу залишався на одному рівні на протязі мільйонів років, звідки в атмосферу поступає вуглекислий газ.
Відповідь: Основним джерелом постачання вуглекислого газу в атмосферу до появи техногенної цивілізації була вулканічна діяльність.
7. Коли говорять про парникові гази говорять передусім про вуглекислий газ. Проте набагато більший ефект надають інші атмосферні домішки які також поступають в атмосферу завдяки діяльності людини, варто також зазначити що це не єдина, і мабуть не найстрашніша шкода яку вони завдають. Що це за речовини.
Відповідь Мова йде про фріони (галогеновмісні вуглеводні) відомі як руйнівники озонового шару.
8. Є гіпотеза, що танення вічної мерзлоти в сибірських та канадських болотах значно прискорить глобальне потепління, адже в замерзлих болотах "ув’язнено", колосальну кількість, ще одного парникового газу. Назвіть назву цього болотного газу.
Відповідь: Це метан, він же болотний газ.
9. У 2004 році в Японському місті Кіото на конференцію зібралися вчені та представники уряду багатьох країн світу, для обговорення кліматичних змін.
Наслідком цього був так званий "Кіотський протокол" – міжнародна угода, що передбачала квотування викидів парникових газів та поступове зменшення цих квот для більшості країн. Проте ряд країн відмовилося ратифікувати дану угоду, і серед них найбільший виробник парникових газів. Назвіть цю країну.
Відповідь: Сполучені Штати Америки, уряд яких пояснив відмову тим, що дана угода принесе великі збитки для економіки країни.
10. В офіційному прогнозі ООН, щодо наслідків кліматичних змін вказано, що одним з наслідків буде розширення аридних зон внутрішніх районів континентів, що призведе до скорочення врожайності зернових культур які зараз вирощують в цих районах. Дайте пояснення, або назвіть синонім терміну аридна зона.
Відповідь: Посушлива зона, зона пустель та напівпустель . Адже глобальне потепління призведе до вкорочення кількості опадів у внутрішніх районах континентів, які сьогодні є основними районами товарного виробництва зерна.
11. Одним з наслідків кліматичних змін, як вважається, буде погіршення умов судноплавства через часті шторми в низьких та середніх широтах, а у високих широтах через…..
Назвіть причину ймовірного погіршення судноплавства у високих широтах.
Відповідь: Вважається, що глобальне потепління призведе до танення льодових щитів Антарктиди та Гренландії, а отже до значного збільшення кількості айсбергів в прилеглих водах.
12. Вони існують на протязі останніх двадцяти мільйонів років, до цього вони з΄являлися кілька разів на відносно короткий проміжок часу, не більше 30-40 мільйонів років, 10 тис. років тому вони займали значно більшу площу як нині, і були на території України, зараз вони займають близько 16% відсотків площі суходолу, вони розміщені в двох місцях, більш - менш симетрично, внаслідок глобального потепління їх площа скорочується. Хто вони?
Відповідь: Льодовики, (материкове зледеніння) яке існувало лише в окремі періоди геологічної історії планети на її полюсах та прилеглих районах, іноді льодовики займали площу понад 30% суходолу, але внаслідок площа яку вони займають інтенсивно скорочується.
|